Rozwinięta aktywność sportowa i kulturalna stanowi integralną część rozwoju dynamicznego społeczeństwa. Kształtowanie silnej bazy sportowej oraz różnorodnych inicjatyw kulturalnych nie tylko wzbogaca życie mieszkańców, ale także buduje trwałą tożsamość naszego miasta. Poprzez wsparcie dla aktywności fizycznej i artystycznej dążymy nie tylko do promocji zdrowego stylu życia, lecz również do stworzenia otwartego środowiska, w którym każdy mieszkaniec może odnaleźć swoje miejsce i rozwijać swoje pasje
Wszechstronna edukacja to niezwykle ważny aspekt w budowaniu silnego miasta i świadomej społeczności. Jest to również obszar szczególnie bliski mojemu sercu. Jako wiceprezydent Pruszkowa ściśle nadzorowałem ponad 30 pruszkowskich placówek oświatowych i opiekuńczych, co pozwoliło mi dobrze poznać ich strukturę i potrzeby. Dlatego w tym obszarze kładę szczególny nacisk na wszechstronny rozwój infrastruktury szkolnej. Moje plany obejmują programy profilaktyczne w przedszkolach i szkołach, wspierające zdrowe nawyki oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Pragniemy stworzyć środowisko edukacyjne, w którym oferta zajęć pozalekcyjnych jest zróżnicowana i dostępna dla wszystkich.
promowanie zdrowych
nawyków poprzez włączenie zajęć edukacyjnych o zdrowym stylu życia do programów
nauczania w przedszkolach i szkołach (np. w ramach godzin wychowawczych)
promowanie aktywności fizycznej, prawidłowego odżywiania i higieny
poprzez tworzenie konkursów z dofinansowaniem przez miasto
ustanowienie programów wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży, z naciskiem na radzenie sobie ze stresem, emocjami i relacjami społecznymi. Zwiększenie ilości etatów psychologów w szkołach oraz utworzenie punktu wsparcia psychologicznego dla dzieci i rodziców w trudnych sytuacjach poza placówką szkolną np. w miejscu często uczęszczanym przez młodzież. Współpraca z powiatem w zakresie wsparcia psychiatrycznego dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli w zakresie wypalenia zawodowego
utworzenie pokojów ciszy w szkołach i przedszkolach w miarę warunków lokalowych placówki
rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych, obejmujących szereg dziedzin, takich jak sztuka, sport, nauki przyrodnicze, technologia, języki obce itp. dopasowanych do potrzeb i infrastruktury szkoły
obowiązkowa edukacja z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkołach
zachęcanie rodziców do aktywnego uczestnictwa w programach
profilaktycznych poprzez organizowanie warsztatów dla rodziców na temat
zdrowego wychowania i wsparcia psychologicznego
utworzenie specjalnych miejsc spotkań poza placówką szkolną z
profesjonalną pomocą psychologiczną dla dzieci i ich rodziców
Działania na rzecz środowiska to wyraz troski o harmonijne współżycie z przyrodą. W ramach tego filaru, planuję kompleksowe działania, obejmujące m. in. audyt przestrzeni miejskiej, rozbudowę terenów rekreacyjnych, modernizację parków oraz innowacyjne programy edukacyjne w zakresie ochrony środowiska. Pragnę zbudować świadomość związaną z dbaniem o środowisko, w której jakość życia idzie w parze z troską o nasze otoczenie.
1. Projekt Zielony Pruszków zakłada:
2. Projekt Czysty Pruszków zakłada:
Filarem Rozwoju Infrastruktury i Transportu jest moja determinacja w podnoszeniu standardów komunikacji miejskiej oraz rozbudowy i optymalizacji infrastruktury drogowej. Planuję wykorzystanie szeregu innowacyjnych rozwiązań drogowych, modernizację ulic oraz głęboką analizę i zwiększenie ilości miejsc parkingowych. Moim celem jest zapewnienie efektywnego systemu transportu, wspierającego dynamiczny rozwój oraz poprawę komunikacji i bezpieczeństwa naszego miasta.
1. Inwestycje w zasób komunalny i program Lepsze Lokum:
Samorządność i wspólnotowość lokalna, oparte na jawności, dialogu i partnerstwie to najważniejsze ogniwo budowania wspólnoty mieszkańców.
Ten filar skupia się na autentycznych potrzebach mieszkańców Pruszkowa, jako serca naszego miasta. Mój priorytet to otwarty i szeroki dialog z obywatelami, co obejmuje zarówno indywidualne rozmowy, jak i regularne konsultacje społeczne. W tym procesie niezwykle ważna jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, które są kluczowymi partnerami w zrozumieniu i adresowaniu potrzeb społeczności. Planuję przywrócić znaczenie rad konsultacyjnych w procesy rozwoju miasta oraz aktywne wsparcie dla budżetu obywatelskiego. Dążę do transparentności i uczestnictwa społecznego, a także do promowania społeczno-kulturalnej różnorodności poprzez wsparcie dla formalnych i nieformalnych grup, takich jak kluby seniora czy lokalne grupy sportowe.
1. Projekt Miejski Salon Dialogu:
2. Projekt Lepszy Start zakłada szczególne wsparcie dzieci i młodzieży w potrzebie poprzez:
3. Projekt Otwarte Miejsca to udostępnienie przestrzeni publicznej do realizacji zadań przez mieszkańców opartej na organizacji świetlic osiedlowych lub dzielnicowych w miejscach już istniejących. Lokalne świetlice jako miejsca centrotwórcze. Realizacja tego projektu będzie w ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz ekspertami.
4. Projekt Pruszków Pomaga zakłada pomoc osobom starszym, samotnym, bezdomnym, niezaradnych życiowo, chorym w oparciu o instytucje, wolontariat współpracę z firmami oraz przede wszystkim:
5. Projekt Pruszków Nie Wyklucza:
© Michał Landowski
materiał KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa